Merhaba Arkadaşlar,

Bu Blogumda önceden duymuş olduğunuz veya kullanmakta olduğunuz Flutter’dan bahsediceğim. Google tarafından desteklenen ve geliştirilmekte olan Mobil, Web ve Masaüstü uygulamalarını tek bir platformda (Cross Platform) geliştirmenize imkan sağlayan bir SDK’dır. İçinde Frameworkler, Widgetlar ve diğer araçları barındıran, ayrıca Native uygulama geliştirmeyi destekleyen bir yapısı vardır. Zengin Widget Katalogu ile birlikte tasarım olarak da Android için Material Design ve IOS için Cupertion tarzına sahip widgetları bulundurduğundan platform özelinde kaliteli tasarımsal çıktılar alabiliyoruz. Bu durum kendini geliştirmek isteyen Mobil Tasarımcıları’ da beraberinde getirmiş oldu (Front End Developer)

Popülerliği artmasıyla birlikte geliştiriciler Widget katalogundaki Widgetları birleştirerek yeni widgetlar ortaya çıkarıp sundular.Bu da dilin daha hızlı gelişmesine sebep oldu. Yazımın ilk kısmında Native Mobil uygulamadan bahsetmiştim daha da açıcak olursak Native olmasının en büyük avantajı Cihazın yeteneklerine ve bilgilerine erişebilmesidir. Yani cihazın fotograf çekmesine , konumunun kullanılmasına veya cihaz içindeki yönlendirilmesine ve donanıma etkisine kadar bir çok yapıya kodlar ile müdahale edilebiliyoruz.

Flutter Dart dilini kullanıyor ve Dart dili üzerinde geliştirme yapmanız compile etmeniz herhangi bir hatayla karşılaştığınızda compile edemeyeceğiniz hatanızın ekrana düşmesi ve kullandığınız frameworkler, import ettiğiniz kütüphaneler içerisinde gerekli açıklamaların yapılması dilin kolay kullanılabilirliğini arttırıyor. Gerçek zamanlı düzenleme Hot Reloat özelliği ile saniyeler içerisinde projeniz üzerinde değişiklikler yapıp görüntüleyebiliyorsunuz bu da geliştiriciler için zaman yönünden hız kazandırıyor.

Kısacası Eğer Cross platform olarak mobil uygulama geliştirme merakınız varsa ve bunu Native diller olan java, kotlin, swift, objective-c gibi yeni diller öğrenmeden sadece Flutter için Dart dilini öğrenip hızlı bir şekilde  her iki platforma çıkabileceğinizi düşünüyorsanız tavsiye ederim.

Her şey Widgettir.

Notlar

  • Flutter ile ilgili daha detaylı bilgileri kendi sitesinde ulaşabilirsiniz.
  • Karşılaştığını hataları Stack Overflow‘ da aratarak bulabilisiniz
  • Flutter ile geliştirilmiş Uygulamaları inceleyebilirsiziniz.
  • Türkiye Flutter Forum sayfasından danışabileceğiniz tanışabileceğiniz meslektaşlar edinebilirsiniz.
  • Mobil Tasarım Örneklerine Dribbble ‘ den bakabilirsiniz.
  • Herhangi bir dili öğrenirken o dilin Kopya Kağıdına ( Cheat Sheet) bakıp kısaca nasıl bir yapıya sahip olduğunu görüntüleyebilir Dili tanımak amaçlı incelemenizi öneririm.
  • Flutter için Cheat sheet , Dart dili için ise Cheat sheet olarak örnek bırakabilirim.
  • Eğerki Sıfırdan Bir Uygulama geliştirmek istiyorsunuz ve yapmanız gereken adımlar nelerdir nerden başlamam gerekiyor diye aklınızda sorularınız var ise 24 Saatte Yazılımcı Nasıl olunur? Blogumu da incelemenizi tavsiye ederim. En azından bir proje geliştirme sürecindeki adımlara göz atmış olup detayları göz önünde bulundurup bilgi edinirsiniz.