Merhabalar bu blogumda Bitexen Teknoloji A.Ş tarafından geliştirilmiş kripto alım satım yapan bir platformun API kullanarak flutter framework’u ile bir uygulama geliştirdim.. Halihazırda bulunan mobil uygulamasının dışında baştan bir tasarım hazırladım. Tasarımdaki kullandığım materyalleri ve demo uygulamanın linkini blogumda bulabilirsiniz.
Kripto para ticareti sanal ortamda sanal para biriminin alım ve satımının yapılmasıdır. Her Sanal Para biriminin bir değeri ve değerinin yüzdelik olarak değişimini kullanıcılar izlemektedir. Kullanıcılar paraya telebin en doğru şekilde yapılmasını yani fiyatının en düşük olduğu zaman diliminde alımını gerçekleştirip en yüksek olduğu zaman diliminde satışı gerçekleştirerek iyi gelirler elde edebilirler.
Flutter ‘da Bitexen API ile app ‘de kripto para birimlerinin değişimini grafikte inceleyebilecekleri gibi günlük en düşük değerini ve en yüksek olduğu değerini de görüntüleyebilecektir.

Bitexen firmasının kendi sunmuş olduğu dökümantasyonu inceleyebilirsiniz.

Bitexen API App

Api+Endpoints: http://docs.bitexen.com/

Design

Kullandığım Package’lar

Grafik için: https://pub.dev/packages/fl_chart

Özelleştirilmiş Bottom Navigation Bar: https://pub.dev/packages/bottom_navy_bar

Client Yönetimi: https://pub.dev/packages/dio

Icon: https://pub.dev/packages/material_design_icons_flutter

Uygulama adı : Reporter Bitexen

Kripto para birimlerinin habercisi olarak kurguladım.

Uygulamanın açılısındaki Splash screen Android kısmı için native olarak oluşturuldu.Uygulama içerisinde Api’ın bizimle paylaştığı kripto para birimleri, dönüşümleri, 24 saatteki değişimleri, anlık değişim oranı, gün içerisindeki en düşük ve en yüksek fiyatı mevcuttur. Kripto paraları favori listenize ekleyip alış ve satış fiyatını belirleyip o fiyata gelince bildirim alınabilecek şekilde kurguladım. ( Tam Sürüm )

Anlık olarak favori listesinin diğer sayfalarda etkilemesi için provider package’nı kullandım.

App işlevsellik yönünden sadece bitexenle sınırlı kalmayıp başka api ile altın dolar euro ve diğer kripto para birimlerini içeren bir altyapı ile sarmalanırsa ve istenilen para birimin habercisi olarak tasarlanması durumunda etkileyici olur. Ayrıca tam sürüm için ekip oluşturulabilir detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Bitexen api app apk: https://drive.google.com/file/d/11BjtzxS2Zj1Y8JgkWbSGFt1-jt2uHrCR/view?usp=sharing

Flutter framework’u hakkında bilgi almak için blogumu ziyaret edebilirsiniz.